Strona główna
O nas  O NAS
Galerie  GALERIE
Kontakt  KONTAKT
Rejestracja  REJESTRACJA ON-LINE
Facebook
fourMed
GinekologiaStomatologiaBadania laboratoryjneInternaOrtopediaUrologia
badania laboratoryjnebadania laboratoryjne 2
BADANIA LABORATORYJNE
BADANIA PRENATALNE
USG GINEKOLOGICZNE
USG DZIECI I DOROSŁYCH
ZABIEGI DIAGNOSTYCZNE
CYTOLOGIA
HOLTER CIŚNIENIOWY
ECHO SERCA
EKG
KTG
KTG Pregnabit
WYROBY UCISKOWE - KOMPRESJA

Badanie USG wykonywane jest pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, często nazywane badaniem USG genetycznym. Polega na szczegółowej ocenie rozwoju i anatomii płodu. Podczas tego badania możliwa jest ocena ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu tzw. trisomii. Najczęstszą jest zespół Downa, a ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta wraz z wiekiem ciężarnej.

Pełne badanie składa się z dwóch części:

Jakie parametry są oceniane podczas badania?

W trakcie badania USG w 110-136 tygodnia ciąży określa się budowę i rozwój płodu. Ocenie podlegają następujące parametry:

Ocena anatomii płodu polega na określeniu kształtu główki, ocenie splotów naczyniówkowych oraz echa środkowego, ocenie profilu twarzy, ocenie położenia serca, obecności narządów jamy brzusznej jak żołądek, pęcherz moczowy, ocenie przyczepu pępowiny oraz jej naczyniowości, a także ocenie kończyn płodu.

Jak ocenić ryzyko wad genetycznych?

W trakcie badania oceniane są tzw markery chorób genetycznych. Są to specyficzne parametry możliwe do analizy jedynie w tym okresie ciąży tj. po ukończeniu 11 tygodni ciąży, nie później jednak niż 13 tygodni i 6 dni ciąży. Markery te podlegają ocenie statystycznej w połączeniu z wiekiem matki za pomocą specjalnego programu. Jako, że badanie powinno być wykonane zgodnie ze standardami, ważne jest aby wykonujący to badanie lekarz posiadał certyfikat do oceny wad genetycznych u płodu. Certyfikacją i szkoleniem zajmuje się Fundacja Medycyny Płodowej (The Fetal Medicine Foundation), której prekursorem jest prof. Nicolaides z Londynu.

Oceniane markery wad chromosomowych

Kość nosowa

Kość nosowa FourmedKość nosowa FOURMED

Przezierność karkowa

Przezierność karkowa FourmedPrzezierność karkowa Fourmed

Przepływ w przewodzie żylnym

Przepływ w przewodzie żylnym Fourmed

Jak wykonywane jest badanie USG w 11-14 tygodniu ciąży?

Badanie to wykonywane jest przez powłoki brzuszne. Niekiedy istnieje konieczność użycia sondy przezpochwowej w celu bardziej dokładnej oceny płodu.

U kogo wykonywać takie badanie?

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczącego postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009) oraz rekomendacjami Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym (Grudzień 2011), badanie USG z oceną ryzyka wad genetycznych wraz z testem PAPPA należy wykonać u każdej ciężarnej.

Co się dzieje jeśli wynik badania jest nieprawidłowy?

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości u płodu, lekarz wyjaśni jakie są zagrożenia i skieruje na badanie wysokospecjalistyczne w ośrodku referencyjnym zajmującym się diagnostyką wad genetycznych, gdzie możliwe będzie wykonanie amniopunkcji (pobranie do badania płynu owodniowego).

Jak się przygotować do badania?

Na ogół nie potrzebne jest specjalne przygotowanie do badania.

Dodatkowe informacje:

Wywiad z dr Markiem Florczakiem

AKCEPTUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI
GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO
STOMATOLOGIA
BADANIA LABORATORYJNE
INTERNA
ORTOPEDIA
UROLOGIA
GALERIE
KONTAKT
REJESTRACJA ON-LINE
FOURMED Przychodnia Specjalistyczna
ul. Świętokrzyska 30, 05-300 Mińsk Mazowiecki, tel. (25) 757 57 43
Agencja reklamowa e-ho